Budí se Vaše dítě ze spaní? Poradíme Vám jak na to

Dítě se budí ze spaní

Příčin, proč se vaše dítě v noci probouzí, je hned několik. Nejdříve je ale dobré se zmínit i o problémech, které nás a naše dítě trápí.

Spící dítě a rodič
Spokojeně spící dítě, sen nejednoho rodiče.

Mezi nejčastější problémy s klidným spánkem u kojenců a batolat patří nejen časté buzení v noci s komplikovaným usínáním, ale trápit vás může i brzké ranní probouzení nebo nesnadné večerní usínání. Všechny tyto problémy je třeba řešit, zejména pokud vám dělají starosti.

Po narození je přirozené, že se miminko v noci probouzí. Noční pláč naznačuje, že miminku něco chybí nebo mu něco nevyhovuje. Například potřebuje přebalit nebo nakrmit. Kolem třetího měsíce většina miminek začne spát déle nepřerušovaným spánkem. Proč se ale miminka před třetím měsícem v noci probouzejí?

 

Spánek: 0 – 3 měsíc

Novorozená miminka v prvních týdnech prospí většinu dne. Ve třech měsících kojenec spí až 15 hodin denně. S koncem šestinedělí ale souvislý spánek netrvá déle než 4 hodiny, a tak se často miminka probouzejí i v noci.

Příčinou je to, že dítě po narození nerozlišuje den a noc. Nemá nastavené vnitřní hodiny, neboli nerozeznává 24hodinový spánkový cyklus. Odlišovat den a noc se musí postupně naučit. Někdy to může trvat až několik měsíců. Můžete jim ale aktivně pomoci se přizpůsobit.

Jak dítěti pomoci rozlišovat den a noc?

První dny po narození musíte přetrpět. Pro novorozence je přirozené, že nevidí rozdíl mezi dnem a nocí. Ve dvou týdnech věku je ale ten správný čas dítě učit vnímat den a noc.

Pokud je vaše miminko přes den vzhůru, hrajte si s ním a mluvte na něj. Nijak nezabraňujte průstupu světlu do pokoje a hluku z jiných místností vaší domácnosti. V noci si však s dítětem nehrajte a mluvte na něj tlumeně. Nerozsvěcujte na miminko velké, silné a přímé světlo.

Nespojujte usínání s rituálem

Také byste měla vědět, že pokud dítě uspáváte houpáním nebo krmením, bude si usínání vždy spojovat s tímto podmětem. Následně pak po vás bude tento rituál vyžadovat pokaždé před usnutím.

Je samozřejmé, že pokud dítě v noci kojíte, asociace mezi krmením a usnutím se zde bezpochyby vytvoří. Je to časté. Jestliže tomu chcete předejít a vaše dítě v noci usíná při kojení, vždy ho zlehka probuďte. Budete tak dítě ukládat ke spánku ospalé a připravené na spaní.

Na konci šestinedělí už lze u kojence pozorovat změny a rozdíly mezi vnímáním dne a noci. Doba spánku se prodlužuje až na 6 hodin.

 

Spánek: 3 – 6 měsíců

V období 3 měsíců spí kojenci obvykle 15 hodin denně, z toho většinu času v noci. Přesto se některé děti v tomto věku budí v noci a vyžadují krmení. Pozvolna ale o noční krmení ztrácí zájem a v 6 měsících už naprostá většina dětí spí klidně celou noc.

Průměrná délka spánku šesti měsíčního dítěte je 14 hodin denně.

V tomto věku kojenci více komunikují a všímají si pravidelných činností a zvyklostí. Je to nejvhodnější doba pro utvoření správného spánkového režimu.

Vytvořte činnosti, na které se budete těšit

Vytvořením zvyklostí před samotným spaním vám hodně pomůže. Ukážete tak dítěti, kdy je čas jít spát. Tyto pravidelné činnosti spočívají v tom, že je každý den budete provádět ve stejný čas a ve stejném pořadí. Dítě si na ně zvykne a budou pro něj signálem k přípravě na spánek.

Činnosti mohou zahrnovat koupání, večerní kojení, zpívání písniček, čtení pohádek a pohlazení na dobrou noc. Je jen na vás, jaké tradice si s dítětem vytvoříte.

 

Spánek: 6 – 9 měsíců

Doba spánku u dětí ve věku 6 až 9 měsíců je průměrně 14 hodin denně, z toho 8 hodin zahrnuje noční spánek. Je možné, že se během noci dítě ještě několikrát vzbudí, ale většinou dokáže usnout samo.

V tomto období je časté, že některá miminka mají problémy s usínáním či častým nočním probouzením, i přesto že jsme je naučili dennímu a nočnímu režimu. Dokonce, i když dítě v posledních týdnech spalo v noci nepřerušovaně. Důvodem je to, že v tomto období má intenzivní snovou fázi, z které je snadné se probudit.

Další příčinou je rozvoj motorických dovedností, který je v tomto věku velice rychlý. Projevuje se to tak, že se dítě staví v postýlce, leze v ní po čtyřech, kutálí se, převaluje se a zkouší různé nové pozice, z kterých mu mnohdy musí pomáhat rodiče.Při těchto hrátkách a pokusech o nové pohyby často dítě přivolává rodiče pláčem.

Někdy se noční probouzení může dít na základě separační úzkosti. Ta začíná tak, že se dítě probudí a neví, kde je jeho maminka. V tu chvíli se rozpláče a začne opět přivolávat matku.

Sledujte únavu svého dítěte

V tomto věku je ještě nutné dvakrát kratší spaní během dne. Snažte se naplánovat a rozvrhnout si denní činnosti, tak abyste vaše dítě ukládala ke spánku ve stejnou dobu. Záleží také na tom, zda je vaše dítě unavené. Sledujte proto u něj známky únavy – mnutí očí, mžourání.

 

Spánek: 9 – 12 měsíců

Dítě spí přibližně 14 hodin denně. Během dne jsou vhodné dvě kratší prospání. Ke konci prvního roku se u dítěte rozvíjí psychomotorické dovednosti, také se u něj začínají projevovat povahové rysy a temperament.

Jeho zvídavost mu nedává spát, a tak v tomto věku nastávají problémy především s usínáním. Noční probouzení je důsledkem separační úzkosti, kdy přivolává své nejbližší, protože se cítí osaměle.

 

Obecné příčiny probouzení dětí

  • Dítě neumí rozlišovat den a noc. Lze mu pomoci naučit se vnímat rozdíl, viz.odstavec: Jak dítěti pomoci rozlišovat den a noc?
  • Dítě má hlad. Novorozená miminka by měla být krmena po třech hodinách jak ve dne, tak i v noci. Doba nočního krmení se může postupně prodlužovat.
  • Dítě ukládáme ke spánku příliš brzy.
  • Dítě má usínání spojené s rituálem. Neusne, dokud tuto zvyklost neprovedete. Dítě si tak mohlo navyknout například na houpání, kojení během, kterého opět usne atd.
  • Spánek během dnes skončil pozdě. Mezi odpoledním a večerním spánkem by měla být dostatečná pauza, během které má dítě možnost se znovu unavit.
  • Dítě může být nemocné. Příčinou nespavosti vašeho dítěte může být i nemoc nebo jiné zdravotní potíže. Nemoc bývá příčinou probouzení v noci jen zřídka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *