Mějte se ráda!

Mějte se ráda

Najděte v sobě vnitřní sílu, buďte sama se sebou spokojená a všechny pochybnosti zahoďte za hlavu. Začněte na sobě pracovat a zvyšovat tak své sebevědomí. Pouze tehdy, když se budete mít skutečně ráda, získáte k sobě tu pravou úctu.

Mějte se rádaKde to začalo…

Podle nejnovějších statistik a výzkumů z celé naší společnosti se sebou není spokojeno až 90% lidí. Především na nás ženách se v tomto ohledu velmi podepsala výchova. Již od dětství nám rodiče do hlavy vtloukali, jak co máme dělat nebo jak bychom se měly chovat, abychom se zalíbily a také aby si vychovali dceru podle svých představ.

Když pocházíte z rodiny úspěšného právníka a lékařky, je těžké se vymanit z představ a očekávání, které do vás rodiče vkládají. Někdy tyto naděje mohou být inspirací nebo motivací, jindy zase mohou být velice frustrující, zejména tehdy pokud jsou vaše osobní představy zcela jiné.

Našemu sebevědomí dala zabrat nejen výchova ale také média. Ta mají na naši sebedůvěru mnohdy těžší dopad než samotný vliv rodiny. Je to tím, že jim nelze uniknout. Jsme stále v jejich přítomnosti. Reklamy, billboardy, časopisy – to vše překypuje dokonalými ženami. A my máme tendenci se s nimi srovnávat. Tyto perfektní ženy mají sexy štíhlou postavu, pohledného manžela, vzrůstající kariéru a poslušné děti. Každé oblečení jim bez problémů padne a fotí neskutečně krásné fotky. Pouhým letmým pohledem do jakéhokoliv časopisu, velmi snadno získáme pocit, že jsme totálně out.

Hlavním naším problémem je to, že se neustále ženeme za tím, co je správné, bez ohledu na naší osobnost, vlohy, talent i sny. Snažíme se ukousnout příliš velké sousto, a když se nám nedaří, jsme naštvané nebo zklamané. Jak je tedy možné, že některé ženy všechno zvládají s naprostým přehledem a ještě jsou tak krásné?

Buďte spokojená se svým vzhledem!mejte_se_rada (6)

Jistě každý z nás se někdy chtěl někomu vyrovnat, to je zcela běžné. Problém ale nastává tehdy, když se každý den například při prohlížení časopisů, porovnáváte s druhými lidmi. Poměřujete se podle hodnot druhých lidí, nikoliv podle hodnot vlastních.

Proto se neustále snažíte vyrovnat někomu jinému a máte pocit, že všichni kromě vás jsou na tom lépe. Co s tím tedy dělat? Přesuňte svůj zájem z toho, co si o vás myslí ostatní, na to, co si o sobě myslíte vy sama. Může se zdát, že je to sobecké, ale sebevědomí je přece o nás samotných. Sebevědomí vzrůstá teprve tehdy, když budete mít ráda sama sebe.

Co znamená „mít se rád“

Mít ráda sama sebe znamená to, že se konečně začnete brát taková, jaká doopravdy jste. Přijmete svojí osobnost a své tělo bez jakýchkoliv připomínek a výhrad. Sebepřijetí je někdy velice těžké, protože musíte nejdříve poznat, co máte skutečně ráda, co umíte, co vás baví, anebo naopak co nesnášíte a čemu byste se měla raději vyhnout.

Uvědomte si ale, že nikdo z nás není dokonalý – ani ty perfektní ženy na obálkách časopisů. Přijměte své nedostatky, ale zároveň se snažte s nimi něco udělat. Nemusíte se k ničemu nutit a vrhat se do věcí, které vám nejdou nebo vás nebaví. Jen se snažte vaše nedostatky vyvážit věcmi, které vás baví a které děláte ráda. Když se budete věnovat takovým věcem, na své nedostatky brzy zapomenete.

"Nezapomeňte se zamilovat v první řadě do sebe." Carrie Bradshaw (Sex ve městě)
“Nezapomeňte se zamilovat v první řadě do sebe.” Carrie Bradshaw (Sex ve městě)

Nebuďte zklamaná

K lepšímu sebevědomí může přispět i plánování nebo dávání si předsevzetí. Jen si dejte pozor, abyste si každý rok nedávala ty samé cíle. Představte si například, že si dáte závazek, že v novém roce zhubnete. V lednu si tedy koupíte permanentku do posilovny a začnete omezovat sladké. Jenže už v únoru se začnete vymlouvat na nedostatek času a hromadu práce. A takhle to bylo i minulý rok. A proč vlastně chcete zhubnout? Protože vaše kolegyně v práci nedávno shodila 10 kilo?

Třeba hubnutí není právě to, co potřebujete. Můžete se naučit být spokojená i se svou postavou, pokud přijmete své chyby. Pokud chcete ale hubnout pro svůj lepší pocit, vytyčte si hubnutí jako cíl a začněte na něm vytrvale pracovat. Nebuďte ale ze sebe zklamaná, když se vám po měsíci nepodaří zhubnout. Postupujte za svým cílem krůček po krůčku, protože i malý krok je posun kupředu. Na konci své cesty se nezapomeňte pochválit, tak svou sebelásku nejvíce posílíte.

Vždycky když vám v mysli naskočí nějaké „měla bych“ nebo „bylo by správné, kdybych“, uvědomte si, jestli to nad čím přemýšlíte, je opravdu vaše přání nebo požadavek.

Uvědomte si, že sebevědomí nepřijde ze dne na den

Je dobré, když se hned zpočátku vyrovnáte s tím, že sebevědomí nepřijde z minuty na minuty ani ze dne na den. Sebevědomí dokonce nepřijde ani bez vašeho úsilí a práce. Je hloupé si říkat, že až teprve když zhubnete a vejdete se do velikosti 38, budete si sama sebe vážit. Sebedůvěra nepřijde z ničeho nic ve chvíli, kdy budete mít pevná stehna a tělo bez celulitidy.

Sebevědomí pocítíte až tehdy, když se budete sama se sebou spokojená, přestanete se zabývat fotkami dokonalých žen v novinách, budete se cítit přitažlivá a dokážete se pochválit – teprve tehdy budete sama se sebou spokojená. Pokud v sobě dokážete navodit takovouto harmonii, budete jí vyzařovat do okolí a vaší blízcí se k vám budou taky tak chovat.

Image

Cestu k sebelásce nezačínejte u kadeřníka ani u kosmetičky. Image je nepochybně důležitá věc pro každou ženu, ale sebevědomí si tak nekoupíte, i když se vám to zpočátku může tak zdát. Nepřikládejte vizáži tak velký důraz a raději se zaměřte na dobrý pocit ze sebe samé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *