Nebojte se říkat NE

Avšak se to možná nezdá, vyslovení právě obávaného slůvka Ne o člověku hodně vypovídá. Většina z nás má ale tohle slovo spojené se sobectvím, nevhodným a nepřístupným chováním, a proto se málokdo odváží říct Ne před šéfem, partnerem nebo přáteli. Umět Ne použít ve správný čas a dobu je umění, ačkoliv naučit se to, je nezbytné nejen pro naše duševní zdraví.Ne

Otázka sebevědomí

Vyslovit tohle magické slovo některým lidem nahání hrůzu. Vyžaduje to značnou dávku sebevědomí, sebeúcty a odhodlání, proto mnohdy lidé od svého názoru ustoupí.

Těm co si zdravě věří, nedělá problémy zakroutit hlavou a bez delšího uvažování odmítnout jakýkoliv návrh. Ostatním, kteří nemají od přírody takové sebevědomí, a co si budeme namlouvat především nám ženám, vyslovení nesouhlasu a slova NE činí velké potíže.

Myslíme si, že bychom kvůli tomu mohly ztratit zaměstnání, přátele, partnera nebo by nás tohle slovo mohlo dostat do maléru. Je ale pravda, že už to člověk někdy nemůže déle vydržet a i přesto, že nemáme velké sebevědomí, sami nad sebou uzavřeme dohodu a to těžké slovo NE řekneme.

Potíž ale nastává o půl hodinku později. To nás totiž začne hlodat vlastní svědomí a tíha toho slova začne dopadat na naše bedra. V této chvíli většina lidí začne o svém názoru pochybovat, a tak nakonec ustoupí a slovo Ne vezme zpátky. Jak se obrnit před sebou samými?

NE vám pomůže bránit se před vykořisťováním!

Říkáte si, že přece nemůžete odvrátit se od kamaráda v nouzi, vyhnout se pomoci někomu blízkému a nechat přítele na holičkách? Samozřejmě, že to nejde. Ani po vás nikdo nechce, abyste se chovala arogantně, povýšeně a sobecky.Nemůžete myslet jen na sebe.

Musíte se ale naučit říkat ne ve správný čas a vědět, kdy je nutné ho použít. Když po vás někdo bude chtít, abyste udělala něco, co je vám nepříjemné nebo co vám zkomplikuje den, i přesto že se tím uleví tomu dotyčnému, to přece ukazuje na sobectví toho, kdo po vás něco žádá.

V tomto případě Ne hraje roli obranou. Pomůže vám chránit se před vykořisťováním a zneužíváním vaší dobroty. NE vám současně ukáže, jak moc si sama sebe vážíte.

Získejte si respekt u ostatních

Myslíte si, že když budete vždy souhlasně kývat na každý požadavek, získáte si úctu u ostatních?

Nežijeme v pohádce, kde dobro vítězí nad zlem. Vy sama se musíte umět bránit, rvát se za své názory a hlavně se musíte umět mít ráda!

Častokrát se více vyplatí, vyslovit svůj názor, kterým se sice v práci postavíte svému nadřízenému nebo říci partnerovi razantní NE, než nečinně přikyvovat. Jedině tím stoupnete v ceně, ostatní si vás všimnou a začnou si vás vážit.

NE vás může osvobodit

Je samozřejmě pravda, že se tak můžete dostat do průšvihu, ale pokud vaše vzepření a postoj bude oprávněný, podložený fakty a dobrými názory, určitě se vám to vyplatí.

Rozhodně získáte respekt a nadhled nad tím, že věci se dají řešit i jinak. Budete mnohem více psychicky zdravější, budete se cítit silnější a šťastnější.

Vyberte si a popřemýšlejte, zda chcete neustále zůstávat ve stínu a v područí jiné osoby. Jestliže byste ráda na sobě samé některé věci změnila a vystoupila z kouta, pokračujte ve čtení článku.

Asertivní chování

Asertivní chování je definováno jako chování, které není ani pasivní ani agresivní.

Pasivní chování se projevuje ustupováním a vzdáváním se vlastního pohledu na věc. Pasivní lidé se neradi přou a hádají. Bojí se, že by se mohli znelíbit, znepřátelit si lidi kolem sebe nebo jim ublížit. Takoví lidé se pak často cítí frustrovaní a nenaplnění.

Naopak agresivní chování zabraňuje vyjádření názoru ostatních. Člověk, který se chová asertivně, nemanipuluje s lidmi, respektuje názory ostatních, chová se důstojně a hlavně cítí se sám sebou.

Asertivní chování se řídí několika asertivními právy nebo také jinak řečeno zásadami, které když si projdete, budete se jimi řídit a snažit se je dodržovat, budete na cestě za svým lepším Já.

  • Mám právo posuzovat své vlastní chování, myšlenky a emoce a být za ně a jejich důsledky sám zodpovědný. – Tohle právo stojí na vrcholu všech asertivních práv. Všechny ostatní zásady se od něj odvozují a napomáhají mu k tomu, abyste si uvědomila, že vy sama jste zodpovědná za své chování a právě vy můžete rozhodnout o tom, jakou cestou se budete dále ubírat.
  • Mám právo nenabízet žádné výmluvy, vysvětlení ani omluvy ospravedlňující své chování. – Je důležité, abyste si tohle pravidlo špatně nevyložila. Neznamená to totiž, že není třeba se omlouvat za své činy, například když nechtěně do někoho vrazíte. Tahle zásada se vám snaží říct, že není třeba se ponižovat a používat sebeponižující omluvy.
  • Mám právo posoudit, zda a nakolik jsem odpovědný za řešení problémů druhých lidí
  • Mám právo změnit svůj názor
  • Mám právo dělat chyby a být za ně zodpovědný
  • Mám právo říct: „Já nevím.“
  • Mám právo dělat nelogická rozhodnutí
  • Mám právo říct: „Já ti nerozumím.“
  • Mám právo říct: „Je mi to jedno.“

Pokud se rozhodnete říci Ne, za svým postojem si stůjte. A jestliže vám dělá problémy se najednou změnit, zkuste místo „Ano“ ze začátku říkat „Budu o tom uvažovat“. Držíme vám palce!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *